Further details announced ahead of the Olivier Awards 2020 with Mastercard

Further details announced ahead of the Olivier Awards 2020 with Mastercard

Olivier Awards 2019 with Mastercard logo

The announcement of this year’s Olivier winners will be broadcast on ITV this Sunday, the 25th October at 10.20pm. In lieu of a live ceremony the programme, mostly pre-filmed at The London Palladium, will celebrate the winners and nominees as well as honouring some very special figures who have made significant contributions to the industry over the past 18 months.

Sunday evening is hosted by Jason Manford and viewers can tune into the Official London Theatre YouTube from 9.30pm for the start of the evening’s proceedings and then move to ITV at 10.20pm. Viewers outside of the UK will be able to watch the entire programme on the Official London YouTube channel.

Listeners will be able to also enjoy a highlights show on Magic Radio from 8pm until 10pm on Monday 26th October, with extended coverage across the week on digital radio station Magic at the Musicals.

Sharon D. Clarke will be performing and paying tribute to Don Black as he receives The Olivier Special Award for contribution to theatre. In a career spanning six decades, Black has written lyrics for theatre productions including Andrew Lloyd Webber’s Aspects of Love and Whistle Down the Wind, and for music artists including Quincy Jones, Lulu, Meat Loaf and Michel Legrand.

Don Black will be presented his award by Lord Lloyd Webber and HRH The Duchess of Cornwall. The Duchess will be making a poignant speech about the importance of live theatre.

Ian McKellen will be honoured in his 80th year for his Ian McKellen On Stage tour which visited over 80 theatres, with profits going towards different causes at each theatre, from repairs to outreach programmes and talent development.

The show will also feature performances from nominees Sam Tutty, star of Dear Evan Hansen, and Miriam-Teak Lee, star of & Juliet.

Julian Bird said, “This is not how we had originally planned to celebrate this year’s outstanding Olivier nominees, but like so many others we have adapted to these challenging times. I am thrilled that we have been able to safely pull together this programme that will hopefully engage and inspire audiences at home whilst reminding them of the talent and vibrancy within our theatre industry.

In response to the pandemic, we have set up the Theatre Artists Fund spearheaded by Sam Mendes to help the many talented freelancers in our industry who are in financial hardship. As part of the broadcasts there will be a special feature with Sam and some of the recipients of the grant.”

OlivierAwards.com Facebook Twitter Instagram

#OlivierAwards

 

**ENDS**

For all press enquiries, please contact amy@wdwentertainment.com 07737007016

EDITORS NOTES

Established in 1976, the Olivier Awards celebrate the world-class status of London theatre and are Britain’s most prestigious stage honours. 

Society of London Theatre (SOLT) is a not-for-profit organisation representing the London theatre industry and lobbying on its behalf. SOLT runs the Olivier Awards, West End LIVE, TKTS, Theatre Tokens, Kids Week, the New Year Sale and Official London Theatre.

Mastercard is a technology company in the global payments industry. We operate the world’s fastest payments processing network, connecting consumers, financial institutions, retailers, governments and businesses in more than 210 countries and territories. Mastercard products and solutions make everyday commerce activities – such as shopping, travelling, running a business and managing finances – easier, more secure and more efficient for everyone.  Follow us on Twitter @MastercardUKBiz, join the discussion on the Beyond the Transaction Blog and subscribe for the latest news on the Engagement Bureau.

 

Full list of Olivier Awards 2020 nominations:

 

Best Actor in a Supporting Role in a Musical                                            

      David Bedella for & Juliet at Shaftesbury Theatre                                  

      Stewart Clarke for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre             

      Jack Loxton for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre                            

      Rupert Young for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre                         

 

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

      Lucy Anderson for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre           

      Petula Clark for Mary Poppins at Prince Edward Theatre                                  

      Cassidy Janson for & Juliet at Shaftesbury Theatre                              

      Lauren Ward for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre               

 

Best Original Score or New Orchestrations                                                          

      & Juliet - New Orchestrations by Bill Sherman and Dominic Fallacaro at Shaftesbury Theatre                                  

      Amélie The Musical - Musical Supervisor and Arrangements by Barnaby Race at The Other Palace                       

      Dear Evan Hansen - Music and Lyrics by Benj Pasek and Justin Paul, Orchestration by Alex Lacamoire at Noël Coward Theatre                                  

      Fiddler On The Roof – New Orchestrations by Jason Carr at Playhouse Theatre

      Waitress - Music and Lyrics by Sara Bareilles at Adelphi Theatre                                                                               

 

Best New Dance Production

      La Fiesta by Israel Galván at Sadler’s Wells

      Ingoma by Mthuthuzeli November for Ballet Black at Royal Opera House - Linbury Theatre

      MÁM by Michael Keegan-Dolan for Teaċ Daṁsa at Sadler’s Wells

      Vessel by Damien Jalet & Kohei Nawa at Sadler’s Wells

 

Outstanding Achievement in Dance

      Sara Baras for her choreography and performance in Ballet Flamenco – Sombras at Sadler’s Wells

      Anne Teresa De Keersmaeker for her performance in Mitten Wir Im Leben Sind/Bach6Cellosuiten at Sadler’s Wells

      Gisèle Vienne for her choreography of Crowd, presented by Dance Umbrella at

Sadler’s Wells

 

 

Noel Coward Award for Best Entertainment or Comedy Play

      Emilia at Vaudeville Theatre                                  

      Fleabag at Wyndham's Theatre                            

      Magic Goes Wrong at Vaudeville Theatre                       

      The Upstart Crow at Gielgud Theatre                              

 

Best Theatre Choreographer                                

      Fabian Aloise for Evita at Regent's Park Open Air Theatre                   

      Matthew Bourne and Stephen Mear for Mary Poppins at Prince Edward Theatre

      Jerome Robbins and Matt Cole for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre

      Jennifer Weber for & Juliet at Shaftesbury Theatre                               

 

Magic Radio Best Musical Revival          

      Evita at Regent's Park Open Air Theatre                         

      Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre                                 

      Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium

      Mary Poppins at Prince Edward Theatre                         

 

Best Actor in a Musical                  

      Andy Nyman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre

      Charlie Stemp for Mary Poppins at Prince Edward Theatre

      Sam Tutty for Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre                                

      Jac Yarrow for Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at The London Palladium                                  

 

Best Actress in a Musical

      Audrey Brisson for Amélie The Musical at The Other Palace                            

      Judy Kuhn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre        

      Miriam-Teak Lee for & Juliet at Shaftesbury Theatre                             

      Zizi Strallen for Mary Poppins at Prince Edward Theatre                      

 

Cunard Best Revival                                                                  

      Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre                                 

      Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre                              

      Present Laughter at The Old Vic                           

      Rosmersholm at Duke of York's Theatre                         

 

Best Family Show

      Mr Gum And The Dancing Bear - The Musical! at National Theatre - Dorfman

      Oi Frog & Friends! at Lyric Theatre

      To The Moon And Back at Barbican Theatre

      The Worst Witch at Vaudeville Theatre

 

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

      Baby Reindeer at Bush Theatre

      Blues In The Night at Kiln Theatre

      Our Lady Of Kibeho at Theatre Royal Stratford East

      Seven Methods Of Killing Kylie Jenner at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre

      Warheads at Park Theatre

 

White Light Award for Best Lighting Design                                             

      Neil Austin for Rosmersholm at Duke of York's Theatre

      Paule Constable for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

      Howard Hudson for & Juliet at Shaftesbury Theatre                               

      Bruno Poet for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre                            

 

Royal Albert Hall Award for Best Sound Design

      Gregory Clarke for Rosmersholm at Duke of York's Theatre

      Emma Laxton for Emilia at Vaudeville Theatre

      Ben and Max Ringham for ANNA at National Theatre - Dorfman                      

      Ben and Max Ringham for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre

 

Best Costume Design                                

      Hugh Durrant for Goldilocks And The Three Bears at The London Palladium

      Jonathan Lipman for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre        

      Joanna Scotcher for Emilia at Vaudeville Theatre          

      Paloma Young for & Juliet at Shaftesbury Theatre                                 

 

Blue-I Theatre Technology Award for Best Set Design                  

      Bob Crowley for Mary Poppins at Prince Edward Theatre                                

      Soutra Gilmour for & Juliet at Shaftesbury Theatre                               

      Rae Smith for Rosmersholm at Duke of York's Theatre                        

      Rae Smith for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre                              

 

Best Actor in a Supporting Role

      Arinzé Kene for Death Of A Salesman at Young Vic                               

      Colin Morgan for All My Sons at The Old Vic                              

      Adrian Scarborough for Leopoldstadt at Wyndham's Theatre                         

      Reece Shearsmith for A Very Expensive Poison at The Old Vic           

 

Best Actress in a Supporting Role

      Michele Austin for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre             

      Sophie Thompson for Present Laughter at The Old Vic                         

      Indira Varma for Present Laughter at The Old Vic                      

      Josie Walker for The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre - Dorfman    

 

Best New Opera Production

      Berenice at Royal Opera House - Linbury Theatre

      Billy Budd at Royal Opera House

      Hansel And Gretel at Regent’s Park Open Air Theatre

      Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East

 

Outstanding Achievement in Opera

      Jette Parker Young Artists for their performances in Berenice, Death In Venice and Phaedra at Royal Opera House

      The Children’s Ensemble for their performance in Noye’s Fludde at Theatre Royal Stratford East

      Martyn Brabbins and James Henshaw for their conducting of The Mask Of Orpheus for English National Opera at London Coliseum

 

Best Actor                                       

      Toby Jones for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre                           

      James McAvoy for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre            

      Wendell Pierce for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre

      Andrew Scott for Present Laughter at The Old Vic                                 

 

Best Actress

      Hayley Atwell for Rosmersholm at Duke of York's Theatre                               

      Sharon D. Clarke for Death Of A Salesman at Piccadilly Theatre                     

      Juliet Stevenson for The Doctor at Almeida Theatre                              

      Phoebe Waller-Bridge for Fleabag at Wyndham's Theatre

 

Sir Peter Hall Award for Best Director                       

      Marianne Elliott and Miranda Cromwell for Death Of A Salesman at Young Vic and Piccadilly Theatre                                 

      Jamie Lloyd for Cyrano De Bergerac at Playhouse Theatre                              

      Trevor Nunn for Fiddler On The Roof at Playhouse Theatre                             

      Ian Rickson for Uncle Vanya at Harold Pinter Theatre                                                            

 

American Airlines Best New Play                     

      A Very Expensive Poison at The Old Vic 

      The Doctor at Almeida Theatre     

      Leopoldstadt at Wyndham’s Theatre                               

      The Ocean At The End Of The Lane at National Theatre – Dorfman

 

Mastercard Best New Musical   

      & Juliet at Shaftesbury Theatre                             

      Amélie The Musical at The Other Palace                         

      Dear Evan Hansen at Noël Coward Theatre                                

      Waitress at Adelphi Theatre                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

Date Published: 21 October 2020
dummy text needed to make this work - will be hidden in style

Get in touch

32 Rose Street
Covent Garden
London
WC2E 9ET

+44 (0)20 7557 6700

  • Official London Theatre
  • UK Theatre
  • Theatre Tokens
  • TKTS
Society of London Theatre is a company limited by guarantee registered in England and Wales, whose registered office is at 32 Rose Street, London, WC2E 9ET, Company No 527227.