OLIVIER AWARDS 2017 WITH MASTERCARD NOMINATIONS ANNOUNCED

OLIVIER AWARDS 2017 WITH MASTERCARD NOMINATIONS ANNOUNCED

Olivier Awards 2017 with Mastercard Logo
Olivier Awards 2017 with Mastercard Logo
        
  • Harry Potter And The Cursed Child becomes the most nominated new play in Olivier history, with 11 nominations    
        
  • Groundhog Day, opening this month on Broadway, receives 8 nominations
         
  • As a composer, Andrew Lloyd Webber receives nominations for 3 separate shows (Sunset Boulevard, Jesus Christ Superstar and School Of Rock The Musical)

  • Ian McKellen receives his 10th nomination for his performance in No Man’s Land

  • Sonia Friedman Productions receive 31 nominations

  • One of the UK’s most celebrated choreographers, Matthew Bourne and his company New Adventures are recognised for The Red Shoes, currently on a major UK tour

  • After 29 years, pantomime’s return to its London home, The Palladium, is recognised with nominations for Cinderella

Today, past winners Denise Gough and Matt Henry announced the nominations for the Olivier Awards 2017 with Mastercard, the most prestigious event in the UK’s theatrical calendar. The 2017 awards are set to be the biggest yet, as they make their debut at the Royal Albert Hall on Sunday 9 April.

The list of nominees celebrates performances and productions that boldly reimagine classic stories and also demonstrates the best of new British writing - with many of the shows having originated outside of London, or going on to tour the UK and beyond.

In the Best Actor category, Ed Harris and Tom Hollander receive their first Olivier Award nominations for their performances in Buried Child and Travesties respectively. Jamie Parker receives his first nomination in this category for his portrayal of Harry Potter and six-time recipient, Ian McKellen receives his 10th nomination for his performance in No Man’s Land.

In a triumphant return to the stage, as King Lear, Glenda Jackson receives her first nomination since 1984, the year that Laurence Olivier gave his name to the awards. Cherry Jones, Billie Piper and Ruth Wilson are also nominated for Best Actress for their outstanding performances in The Glass Menagerie, Yerma and Hedda Gabler respectively.

Harry Potter And The Cursed Child’s record-breaking eleven nominations ties with the current record holder for the most nominated production, Hairspray (2008). The play, which sees JK Rowling’s magical world brought to life, is nominated in the following categories: Best Actor, Best Actor in a Supporting Role, Best Actress in a Supporting Role, Best New Play, Best Set Design, Best Lighting Design, Best Costume Design, Best Sound Design, Best Director, Best Theatre Choreographer and Outstanding Achievement in Music.

In the musical categories, Groundhog Day at The Old Vic leads with eight nominations including for Mastercard Best New Musical. Dreamgirls, School Of Rock The Musical and The Girls are also nominated.

Jesus Christ Superstar, composed by Andrew Lloyd Webber and returning this summer to Regent’s Park Open Air Theatre, receives six nominations including Magic Radio Best Musical Revival. Dreamgirls receives five nominations including Best Actress in a Musical for Amber Riley.

English National Opera triumphs with five nominations; Akhnaten, Così Fan Tutte, as well as Stuart Skelton’s performance in Tristan And Isolde and Mark Wigglesworth’s musical direction of Don Giovanni and Lulu.

In Best New Dance Production, Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells; Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre; Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells and My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre all receive nominations.

For Outstanding Achievement in Dance the following choreographers, dancers and companies are nominated: Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells; Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells and English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells.

The Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre category demonstrates the diversity of London’s smaller theatres with four different theatres nominated for: Cuttin’ It at The Maria, Young Vic (A Young Vic/Royal CourtTheatre co-production); The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East; The Invisible Hand at Tricycle Theatre; It Is Easy To Be Dead at Trafalgar Studios 2 and Rotterdam at Trafalgar Studios 2.

As previously announced, Kenneth Branagh will receive The Special Award during the ceremony on Sunday 9April.

Julian Bird, Chief Executive of the Society of London Theatre and Executive Producer of the Olivier Awards said:

“In a year of global change, the nominees for this year's awards demonstrate London theatre's ability to challenge our perceptions, stir our emotions, and entertain us. From new British plays and musicals, to reinventions of well-known titles, the Oliviers proudly celebrate an extraordinary range of acting and creative talent.” 

Nicola Grant, Head of Marketing UK&I, Mastercard said:

“Our cardholders love the Priceless experiences we’ve been able to offer through our partnership with the Society of London Theatre, from learning dance routines with the cast of a top West End musical to sitting with the nominees at the Olivier Awards. We are very proud to be sponsors of such a prestigious event which celebrates the amazing talent in British theatre. We also continue to sponsor the Mastercard Best New Musical award, recognising some of the most exciting new shows in London.”

Tickets to theatre’s biggest night are available exclusively for Mastercard cardholders and are available via priceless.com

To keep up with the latest Olivier Awards 2017 with Mastercard news visit: 

OlivierAwards.com | Facebook | Twitter | Instagram

#OlivierAwards

FULL NOMINATIONS LIST FOR THE OLIVIER AWARDS 2017 WITH MASTERCARD

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

Ian Bartholomew for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy Theatre

Ben Hunter for The Girls at Phoenix Theatre

Andrew Langtree for Groundhog Day at The Old Vic

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre - Olivier

Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts Theatre

Rebecca Trehearn for Show Boat at New London Theatre

Emma Williams for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Outstanding Achievement in Music

Dreamgirls - Music by Henry Krieger at Savoy Theatre

Harry Potter And The Cursed Child - Composer and Arranger: Imogen Heap at Palace Theatre

Jesus Christ Superstar - The band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

School Of Rock The Musical - Three children's bands who play instruments live every night at New London Theatre

Best New Dance Production

Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells

Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre

Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells

My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre

Outstanding Achievement in Dance

Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells

Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells

English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells

Best Entertainment and Family

Cinderella at London Palladium

David Baddiel – My Family: Not The Sitcom at Vaudeville Theatre

Peter Pan at National Theatre - Olivier

The Red Shoes at Sadler’s Wells

Best Theatre Choreographer

Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells

Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at The Old Vic

Steven Hoggett for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Magic Radio Best Musical Revival

Funny Girl at Savoy Theatre

Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Show Boat at New London Theatre

Sunset Boulevard at London Coliseum

Best Actor in a Musical

David Fynn for School Of Rock The Musical at New London Theatre

Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Andy Karl for Groundhog Day at The Old Vic

Charlie Stemp for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Best Actress in a Musical

Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum

“The Girls” - Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding - for The Girls at Phoenix Theatre

Amber Riley for Dreamgirls at Savoy Theatre

Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy Theatre

Best Revival

The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

This House at Garrick Theatre

Travesties at Apollo Theatre

Yerma at Young Vic

Best New Comedy

The Comedy About A Bank Robbery at Criterion Theatre

Nice Fish at Harold Pinter Theatre

Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman

The Truth at Wyndham’s Theatre

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

Cuttin’ It at The Maria, Young Vic

The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East

The Invisible Hand at Tricycle Theatre

It Is Easy To Be Dead at Trafalgar Studios 2

Rotterdam at Trafalgar Studios 2

White Light Award for Best Lighting Design

Neil Austin for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Lee Curran for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Natasha Katz for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Hugh Vanstone for Groundhog Day at The Old Vic

Best Sound Design

Paul Arditti for Amadeus at National Theatre - Olivier

Adam Cork for Travesties at Apollo Theatre

Gareth Fry for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Best Costume Design

Gregg Barnes for Dreamgirls at Savoy Theatre

Hugh Durrant for Cinderella at London Palladium

Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic

Katrina Lindsay for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Bob Crowley for Disney’s Aladdin at Prince Edward Theatre

Bob Crowley for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic

Christine Jones for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actor in a Supporting Role

Anthony Boyle for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Freddie Fox for Travesties at Apollo Theatre

Brian J. Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre - Lyttelton

Best Actress in a Supporting Role

Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman

Noma Dumezweni for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Clare Foster for Travesties at Apollo Theatre

Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Best New Opera Production

4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith

Akhnaten at London Coliseum

Così Fan Tutte at Royal Opera House

Lulu at London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera

Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House

Stuart Skelton for his performance in Tristan And Isolde at London Coliseum

Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum

Best Actor

Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1

Tom Hollander for Travesties at Apollo Theatre

Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s Theatre

Jamie Parker for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actress

Glenda Jackson for King Lear at The Old Vic

Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Billie Piper for Yerma at Young Vic

Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best Director

Simon Stone for Yerma at Young Vic

John Tiffany for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Matthew Warchus for Groundhog Day at The Old Vic

Virgin Atlantic Best New Play

Elegy at Donmar Warehouse

The Flick at National Theatre - Dorfman

Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

One Night In Miami… at Donmar Warehouse

Mastercard Best New Musical

Dreamgirls at Savoy Theatre

The Girls at Phoenix Theatre

Groundhog Day at The Old Vic

School Of Rock The Musical at New London Theatre

dummy text needed to make this work - will be hidden in style

Get in touch

32 Rose Street
Covent Garden
London
WC2E 9ET

+44 (0)20 7557 6700

  • Official London Theatre
  • UK Theatre
  • Theatre Tokens
  • TKTS
Society of London Theatre is a company limited by guarantee registered in England and Wales, whose registered office is at 32 Rose Street, London, WC2E 9ET, Company No 527227.